Stal nierdzewna, żaroodporna i kwasoodporna

do kasy suma: 0,00 zł
Jak zabezpieczyć stal nierdzewną przed korozją?
Jak zabezpieczyć stal nierdzewną przed korozją?

Stal nierdzewna zawdzięcza swoje antykorozyjne właściwości cienkiej, niewidocznej dla ludzkiego oka warstwie tlenku chromu. Pojawia się ona samoczynnie, gdy cząsteczki chromu zawarte w stali łączą się z atomami tlenu znajdującymi się w powietrzu i wodzie lub poprzez przyspieszoną chemiczną pasywację. Choć stalowe elementy nie wymagają regularnej i kosztownej konserwacji, należy pamiętać, że jeśli chcemy cieszyć się ich doskonałym wyglądem, musimy o nie odpowiednio zadbać.

 

Czy stal nierdzewna może zardzewieć?

Wbrew obiegowej opinii, każda stal może zardzewieć - po prostu jedne rodzaje stali korodują bardziej, a inne mniej. Nieporozumienie wynika głównie ze względu na polskie nazewnictwo. Jeśli spojrzymy na angielską nazwę - stainless steels - łatwiej będzie nam zrozumieć, że jest to stal, która utlenia się w mniejszym stopniu. W celu utrzymaniu antykorozyjnych właściwości stali nierdzewnej musimy o nią odpowiednio dbać - przede wszystkim utrzymywać ja w czystości, aby pasywna powłoka tlenku chromu miała warunki do ciągłego rozwoju. Choć wspomniana powłoka posiada zdolność do samoregeneracji, wszelkiego rodzaju zabrudzenia mogą uniemożliwić jej powstanie.

 

Najpopularniejsze rodzaje korozji

Do powstania korozji na powierzchniach stalowych dochodzi zazwyczaj poprzez zanieczyszczenie warstwy pasywnej chroniącej stal przed utlenieniem. Możemy wyróżnić cztery podstawowe rodzaje korozji tego typu - ubytkową korozję powierzchniową, korozję wżerową, międzykrystaliczną i kontaktową. Ta pierwsza zachodzi tylko w przypadku, gdy na stalowe powierzchnie oddziałują kwasy. Korozja wżerowa występuje w sytuacji, gdy pasywna warstwa zostaje lokalnie przełamana. Zwykle jest ona spowodowana nagromadzeniem się na powierzchni stali osadów lub obcej rdzy. Korozja międzykrystaliczna zachodzi natomiast, gdy pod wpływem ciepła wytrącane są węgliki chromu. Ten rodzaj korozji występuje jednak niezwykle rzadko, gdyż do jej wystąpienia są potrzebne bardzo wysokie temperatury - w przypadku stali ferrytycznej mowa tu nawet o 900 stopniach Celsjusza. Ostatnia z korozji dotyczących warstwy pasywnej, powstaje w sytuacji, gdy materiały metaliczne znajdują się we wzajemnym styku. Mowa wówczas o występowaniu korozji kontaktowej.

 

Zabezpieczanie stali nierdzewnej przed korozją - jak to zrobić?

Przede wszystkim ważne jest regularne czyszczenie powierzchni stalowych. Pamiętajmy, aby raz po raz opłukać stalowe elementy bieżącą wodą i przetrzeć je miękką szmatką. W przypadku nieco cięższych zabrudzeń - śmiało możemy użyć także detergentu w postaci octu, kwasu cytrynowego, sody oczyszczonej czy płynu do naczyń. Jeśli jednak zdecydujemy się na użycie, któregoś ze wspomnianych specyfików, pamiętajmy, aby stalowe elementy po zakończonym czyszczeniu dokładnie wypłukać. Poza regularnym spłukiwaniem powierzchni, w domowych warunkach zaleca się mycie elementów ze stali nierdzewnej co najmniej raz w roku. Do pozbycia się lekkiej rdzy możemy użyć kwasu cytrynowego. W przypadku nieco większej korozji warto sięgnąć po dedykowane produkty.

Co ciekawe do czyszczenia stali nierdzewnej możemy swobodnie wykorzystywać preparaty oparte na alkoholu. Lepiej czyszczą one zabrudzone powierzchnie, a przy tym nie pozbawiają stali antykorozyjnych właściwości. Mimo połysku nigdy nie stosujmy natomiast preparatów zawierających chlorki lub tych stworzonych do czyszczenia srebra.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium