Stal nierdzewna, żaroodporna i kwasoodporna

do kasy suma: 0,00 zł
Na czym polega szlifowanie stali nierdzewnej?
Na czym polega szlifowanie stali nierdzewnej?

Stal nierdzewna wykorzystywana jest w wielu gałęziach europejskiego i światowego przemysłu. Wszystko za sprawą jej wytrzymałości, długowieczności oraz odporności na korozję. Stal nierdzewna, dzięki pasywnej, samoregenerujące się powłoce tlenku chromu nie wymaga w zasadzie regularnej i kosztownej konserwacji, poza standardowym czyszczeniem. Dla odpowiedniego efektu warto jednak przed użytkowaniem poddać stalowe powierzchnie wykończeniu, np. za pomocą szlifowania.

 

Dlaczego szlifuje się stal nierdzewną?

Szlifowanie to jedna z najpopularniejszych form obróbki stali nierdzewnej. Za pomocą odpowiednich narzędzi poddawana jest ona procesom ściernym. Szlifowanie ma na celu wyrównanie struktury stali. Zapewnia jej to jednolitą powierzchnię i piękny wygląd. Pamiętajmy jednak, że szlifowanie wiąże się z ingerencją w strukturę stali. W wyniku przerwania warstwy pasywnej dochodzi wówczas do przełamania bariery ochronnej stali nierdzewnej, przez co łatwo zanieczyścić ją żelazem niestopowym. W celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia korozji międzykrystalicznej pamiętajmy aby do szlifowania wykorzystywać narzędzia wykonane z włókien syntetycznych.

 

Najpopularniejsze metody szlifowania stali nierdzewnej

Do obróbki szlifierskiej stali zazwyczaj stosuje się ściernice fibrowe lub listkowe, taśmy bezkońcowe oraz włókniny szlifierskie. W postaci cienkich płatków papieru ściernego występują ściernice fibrowe. Wykorzystuje je się do delikatnych prac szlifierskich. Równie popularne, lecz znacznie bardziej skuteczne są tarcze ścierające, które możemy dostosowywać wielkością uziarnień i rozmiar do rodzaju podejmowanych prac. Mowa wówczas o ściernicach listkowych. Dzięki elastyczności tarcz, mogą one dotrzeć nawet do trudno dostępnych fragmentów stali, czyli wszelkiego rodzaju spawów czy załamań.

Duże maszyny szlifierskie stosowane do obróbki barierek i balustrad zazwyczaj wykorzystują taśmy bezkońcowe. W tym przypadku mechanizm napręża znajdującą się na rolkach taśmę, która dopasowuje się kształtem do przedmiotu. Obróbka szlifierska włókninami jest stosunkowo nowym, lecz szybko zyskującym na popularności sposobem na polerowanie stalowych powierzchni. Przy wykorzystaniu tej technologii do syntetycznych podkładów przytwierdza się cząsteczki ścierające. Połączone są one z podkładem zwykle żywicą. Metoda to jest w pełni bezpieczna, a ponadto tarcze ścierające są odporne na działanie płynów obróbkowych.

Stal nierdzewna poddana odpowiedniej obróbce może znaleźć zastosowania w wielu dziedzinach gospodarki. Dziś materiał ten powszechnie jest stosowany w branży spożywczo-przetwórczej, energetycznej czy budowlanej. Coraz częściej jest wykorzystywany także w transporcie żywności i surowców kopalnych. Jeśli nie jesteśmy pewni co do sposobu obróbki stalowych elementów - pozostają nam dwa rozwiązania. Możemy przekazać je wyspecjalizowanemu przedsiębiorstwu do obróbki lub zakupić gotowe elementy dopasowane do naszych potrzeb.

Jeśli jesteśmy dopiero na etapie planowania inwestycji, warto porozmawiać ze specjalistą ds. wyrobów hutniczych, na temat tego, który sposób obróbki będzie najbardziej opłacalny. Powinniśmy także dobrać odpowiedni rodzaj stali do przedsięwzięcia. Bez wątpienia, stal nierdzewna jest jednym z materiałów przyszłości. Nic więc dziwnego, że rynek ten od lat notuje nieprzerwany wzrost. Odbija to się także na cenach stali. Tylko w ostatnich kilkunastu miesiącach ceny prętów i blach stalowych wzrosły nawet o 80%. Długowieczność materiału sprawia jednak, że nadal jest to inwestycja opłacalna i ekonomicznie uzasadniona.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium