Jak zastosować blachy nierdzewne w twoim domu?
Jak zastosować blachy nierdzewne w twoim domu?

Choć większości z nas blachy nierdzewne kojarzą się przede wszystkim z przemysłem hutniczym lub motoryzacyjnym - tak naprawdę z nierdzewką spotkamy się każdego dnia, także w naszych domach. Materiał ten jest bowiem powszechnie wykorzystywany w budownictwie oraz architekturze wnętrz. Także my jako domowi majsterkowicze możemy skorzystać z dobrodziejstw tego wyjątkowego materiału. W jakim sposób możemy użyć blachy nierdzewnej w naszym domu?

 

Czym jest blacha nierdzewna?

Blachy, jak i inne elementy wykonane ze stali nierdzewnej sukcesywnie zyskują na popularności. Wszystko ze względu na ich lśniący połysk i nowoczesny wygląd, a także niebywałą wytrzymałość. Stal nierdzewna powstaje w wyniku dodania do stali odpowiednich dodatków stopowych. Zwykle jest to chrom, który na skutek reakcje chemicznej z tlen wytwarza na powierzchni stalowych elementów niewidzialną powłokę tlenku chromu chroniącą ją przed korozją. Materiał ten może być przez lata niekonserwowany i nadal zachowuje swoje doskonałe właściwości. Ma to związek z faktem, że wspomniana powłoka ma zdolności samoregeneracyjne. Oczywiście, jeśli chcemy cieszyć się pięknym, lśniącym wyglądem stali musimy o nią odpowiednio zadbać. Na szczęście zwykle wystarcza wykorzystanie domowych sposobów - sody, octu czy spirytusu.

 

Zalety stosowania blach nierdzewnych

Stal nierdzewna, z której powstają wspomniane blachy, cechuje się licznymi zaletami. Przede wszystkim jak sama nazwa wskazuje, jest ona odporna na korozję ze strony czynników atmosferycznych. Jest ona także niezwykle wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. Projektanci wnętrz ponadto doceniają jej niepowtarzalny, nowoczesny wygląd. Z praktycznego punktu widzenia warto zwrócić także uwagę, że powierzchnie wykonane z blachy nierdzewnej niezwykle łatwo utrzymać w czystości. Stalowe powierzchnie nie są chłonne, a więc łatwo powinniśmy usunąć wszelkie zabrudzenia. Ponadto stosując popularne detergenty, nie musimy się martwić, że stal straci swoje wyjątkowe właściwości. Blachy nierdzewne mogą z powodzeniem służyć nam przez kilkanaście lat. Doskonale nadają się także do recyklingu czy obróbki.

 

Blachy nierdzewne w łazience

Blachy nierdzewne w łazience wykorzystywane są przede wszystkim jako element dekoracyjny, który nie dość, że wygląda efektownie, to jeszcze łatwo utrzymać go w czystości. Zdecydowanie szersze zastosowanie znajduje stal nierdzewna, którą wykorzystuje się w produkcji armatury łazienkowej. Materiał ten stosuje się również przy produkcji rur i instalacji hydraulicznych. Stal nierdzewna może także posłużyć jako element dekoracyjny szafek.

 

Blachy nierdzewne w kuchni

Zdecydowanie szersze zastosowanie blachy nierdzewnej znajdziemy w kuchni. Przede wszystkim możemy wykonać z niej odporny na uszkodzenia blat kuchenny, który będzie niezwykle łatwy w czyszczeniu. Stal nierdzewna jest odporna na wysokie temperatury, a więc nie musimy się obawiać, że uszkodzimy blat, kładąc na nim rozgrzany garnek, który zresztą również może być wykonany ze stali nierdzewnej. To właśnie dlatego tak często stosuje się ten materiał w przypadku kuchni przemysłowych.

Stal nierdzewna jest także powszechnie stosowana w produkcji misek, sztućców, a także obudów do urządzeń AGD - m.in. zmywarek i lodówek. Może ona również być zastosowana jako element dekoracyjny na ścianie, gdyż stal świetnie łączy się drewnem lub kamieniem. Również kuchenne zlewozmywaki często wytwarzane są właśnie z tego tworzywa. Uniwersalność stali nierdzewnej sprawia, że możemy ją dowolnie wykorzystywać w każdym domu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium